Brydż

/

Gra strategiczna przy użyciu kart

Brydż jest kooperatywną grą strategiczną przy użyciu kart​. Przy stoliku konkurują ze sobą dwie pary.

Gra składa się z dwóch faz. Pierwsza faza to licytacja, a druga rozgrywka.

W pierwszej fazie, pary licytują się o prawo wyboru koloru atutowego. Metodą licytacji jest zadeklarowanie liczby lew większej niż przeciwnicy. Kolory mają swoje starszeństwo więc można przelicytować przeciwników tą samą liczbą lew co oni zadeklarowali, ale realizowaną przy „starszym” kolorze atutowym. W trakcie licytacji, dzięki stosowanym przez daną parę konwencjom licytacyjnym, gracze przekazują sobie nawzajem informacje o tym co mają w karcie. Informacje te mają ułatwić ocenę łącznej zdolności do brania lew przez daną parę. Pary mają obowiązek ujawnienia przeciwnikom konwencji, jakie stosują.

Po licytacji następuje rozgrywka, podczas której para, która zadeklarowała wzięcie wyższej liczby lew lub tej samej, ale przy starszym kolorze atutowym, próbuje zrealizować deklarację, a przeciwnicy próbują to uniemożliwić.

Brydż sportowy

Brydż sportowy różni się od amatorskiego tym, iż na różnych stołach, różne pary rywalizują ze sobą przy identycznych układach kart.

W zależności od konkretnej konkurencji, różnymi sposobami liczy się różnicę między wynikiem jaki różne pary były w stanie osiągnąć posiadając takie same karty. Zatem w odróżnieniu od brydża towarzyskiego, w brydżu sportowym otrzymanie dobrych kart nie zwiększa szans osiągnięcia dobrego wyniku.

Rachunek prawdopodobieństwa, koncentracja i podejmowanie decyzji

Brydż jest grą bez pełnej informacji, decyzje podejmuje się w warunkach niepewności. Większość decyzji brydżowych podejmowanych jest w oparciu o prawdopodobieństwo warunkowe. Oceniane jest prawdopodobieństwo zaistnienia różnych układów w świetle posiadanych na dany moment informacji (zarówno twardych, jak i miękkich), a następnie wartość oczekiwana rozważanych zagrań.

Lepsi gracze, podejmując swoje decyzje, biorą pod uwagę więcej informacji, także te bazujące na informacji negatywnej: „ktoś czegoś nie zrobił więc…”; znajdują więcej potencjalnych zagrań, w tym uwzględniające aspekt psychologiczny: zmylenia przeciwnika; lepiej szacują wartość oczekiwaną; analizują szybciej; potrafią dłużej utrzymać najwyższy poziom koncentracji – nawet przez wiele godzin.

Aby dobrze grać w brydża, trzeba zatem rozwijać szeroki wachlarz umiejętności. W odróżnieniu od szachów i innych gier o pełnej informacji, komputery nadal nie są w stanie podjąć z ludźmi równorzędnej walki, zwłaszcza w fazie licytacji.

Jak gra karciana łączy się z biznesem?

Brydż pozwala rozwinąć mnóstwo kompetencji zawodowych i osobistych.

Ze względu na kompleksowość zasad w jednym, kilkuminutowym rozdaniu pojawiają się elementy:

  • myślenia analitycznego,
  • identyfikowania zagrożeń,
  • oceny ryzyka, 
  • działania w warunkach niepewności,
  • reagowania na napływ nowych informacji,
  • podejmowania decyzji i kreatywnego rozwiązywania problemów.

Współpraca i sukces w biznesie

Ze względu na fakt, że w brydża gra się w parach, do osiągnięcia sukcesu niezbędna jest ścisła współpraca z partnerem, efektywna komunikacja, zaufanie i odpowiedzialność.

Na poziomie osobistym brydż kształtuje umiejętności radzenia sobie z sukcesami i porażkami, hartuje nerwy i uczy nie poddawać się nawet w sytuacjach pozornie bez wyjścia.

Nie bez powodu Bill Gates uznał grę w brydża za jeden z czynników, które długofalowo doprowadziły go do osiągnięcia sukcesów biznesowych.

„Anybody who is good at bridge is going to be great at a lot of things”    

Brydż to jedyny sport na świecie, który pozwala amatorowi usiąść przy jednym stole nie tylko z Billem Gatesem lecz również z aktualnym Mistrzem Świata. To szansa, której nigdy nie będzie miał nawet największy wielbiciel tenisista.

To właśnie ten towarzyski element wykorzystujemy w naszych działaniach, projektach i programach mentoringowych. Siadając przy jednym stole z wybitnymi osobami świata biznesu i kultury.